1. Tugla duvarlara baslamadan önce tugla örgüsü- özellikle köse, kapi/ pencere kenari, açili köse, baca gibi yerler düsey iç ve dis derzler üst üste gelmemek üzere, masabasinda çizim olarak halledilmelidir. Sonra bu örgü özellikleri ustalara is üzerinde bizzat uygulayarak gösterilmelidir.
 2. Tugla duvarlar tozlarindan temizlenmis, gerektiginde islatilmis tuglalarla tam yerlerinde, tamamen ipinde, sakulünde ve gönyesinde islenmeli; Düsey derzler harç ile tamamen doldurulmali, her iki yüzdeki fazla harçlar malanin keskin kernari ile kazinip alinmali, bosluklar doldurulmalidir. (Hiçbir tugla yada parça tugla, delikleri dis yüzeylere gelecek sekilde kullanilmamalidir).
 3. Tugla siralari yatay olmali, bu durum her bir metre yükselmede kontrol edilmelidir. Kiris alt düzeylerinde özellikle dikkatli olunarak, buralara tüm duvar boyunca standart ya da esit yükseklikte kesilmis tugla islenmesine ve bu son parçalarin kiris altina iyice harç doldurularak sikistirilmasina özen gösterilmelidir. (Daha iyisi son 15 – 20 cm. ‘nin tuglalari, 30 – 45 derece konarak iyice sikistirilmalidir).
 4. Betonarme yapilarda tugla duvarlar kolonlara özel demir ankrajlar ile baglanir; 3 m.’den yüksek duvarlara 1,5 – 2 m.de bir demirli beton, ya da kalinlastirilmis yatay derz içine hasir çelik bantli hatil yapilir. (Biryüz kolon/ kiris- duvar ara kesitleri üzerine siva teli bant konursa çatlamalara karsi ayrica yarali olur).
 5. Yarim tugla duvarlarin- devrilmemeleri için ve harçlarin tam kat yükünü tasiyacak sertligi elde edebilmeleri için- bir defada tam kat olarak degil en çok 1,5 m. yükseklige kadar örülmesi, devaminin en az 6 saat sonra yapilmasi uygun olur.
 6. Soba ve ocak bacalari deliklerinin aralari en az yarim tugla kalinlikta olur. (Özel baca tuglasi kullanilmiyorsa- duman kaçmasina ve yangin tehlikesine karsi baca içleri mutlaka sivali islenmelidir. Çati arasindaki bacalarin dislari da sivanir).
 7. Sandviç duvarlarin iki parçasi / beton perdelerin önüne bir yalitim araligindan sonra örülecek ince duvar, düseyde her 5 – 6 sirada, yatayda her metrede bir derinlemesine bir tugla ile ya da (S) demirleri ile birbirlerine baglanir.
 8. Yarim ve bir tugla duvarlarin ip çekilen tarafi (dis cephe), daha kalin duvarlarin her iki tarafi da yüz olarak islenir.
 9. Baska bir önlem öngörülmemisse, kapi ve pencere kasalarinin tespiti için duvar yanlarina kapilarda 3’ er, pencerelerde2’ser ahsap takoz konulur. (Takozlarin altlarina harç içinde kuruma sonucu oynamamalari için birer üçgen kanal açilmali; çürümemeleri için emprenye edilmis ya da bitümlenmis olmalidir. Kapi ve pencere bosluklari, isçilik hatasi nedeniyle ilerde yanlarinin traslanmamasi için proje boyutlarindan 2 cm. büyük tutulmalidir).
 10. Kapi ve pencere lentolari yanlara en az 15 cm. oturur. (Kolon yanlarinda bir uçlarinin bosta kalmamasi ya da yetersiz bir ayaga oturmalarinin sakincalarini önlemek için kolonlara filiz birakilmalidir. Lentolarin siva tutmamasi tehlikesini önlemek için de adi tahta kalipla (pürüzlü olarak) dökülmesi gerekir).
 11. Sartnamede baska tarif yoksa, yarim tugla duvarlarda 250 – 300 kg. çimentolu; daha kalin duvarlarda 200 – 250 kg. çimentolu, az kireç katilmis harç kullanilir.
 12. Derz kalinligi düseyde ve yatayda esit ve sürekli olarak bir santimetredir. (Sicak havalarda ve kizgin günes vuran yüzeylerde derz harcinin ölmemesi için yüzey islatilmalidir).
 13. Duvar tamamen kurumadan en azindan iki yüzden birden sivaya baslanmaz.